11.05.2012

İlişkiden Soğuma (+18)

Cem Yılmaz'ın "İşini Bitirdi, Götünü Döndü Yattı" ifadesiyle aklımıza kazıdığı, kadınlar tarafından öküzlük, ayılık, odunluk olarak ifade edilen, erkeğin boşalma sonrası ilişkiye yabancılaşması / ilişkiden soğuması; ilişki sonrasını duygusal paylaşımlarla devam ettirmek isteyen kadınlar için hep büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. 

Peki bir insan esnediği zaman da öküz veya ayı olarak nitelendirilir mi? Eksterm durumlar hariç cevap pekâlâ hayır. Boşalma sonrası ilişkiden soğuma da esnemek gibi doğal bir davranış biçimidir. Erkeğe özgü olan bu bilinçsiz davranış biçiminin temelinde de esnemede ve diğer birçok doğal hareketlerimizin temelinde bulanan esas yatmaktadır: VÜCUT KİMYASALLARI ve HORMONLAR! Erkeğin ilişki sonrası uyku moduna geçmesinin, hormonlar dışında, başka birçok sebebi bulunmaktadır. Konuyu tam açıklığa kavuşturmak için bunları belirtmekte de fayda var. 

Şu bir gerçektir ki; çoğu ilişkilerde erkek, fiziksel olarak kadınlardan daha aktiftir. Hatta ilişkiye hazırlık evresi bile (dil dökmeler dâhil) erkek için yorucu evrenin bir kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca Pozitron Emisyon Tomografi (PET) taramaları sonucunda bulunmuştur ki; bir insanın boşalma faaliyetini gerçekleştirebilmesi için birincil gereksinim olarak 'korku ve anksiyete'den kurtulması gerekmektedir, yani boşalma gerçekleşmişse anksiyete çok azalmıştır. Cinsel ilişkilerin çoğu akşam zamanı yatakta gerçekleştirilmektedir ve yorucu ilişki sonrası anksiyeteden arınmış beyin için uyku sinyallerini göndermenin tam zaman gelmiştir. 

Bu sayılanlara ek olarak soruna en büyük etken olan vücut kimyasalları ve hormonlar da tam boşalma anında kendisini göstermektedir. Erkeğin boşalmasıyla beraber beyinden vücuda norepirefrin, seratonin, oksitosin, vasopressin, ve nitrik oksit (NO) gibi bir çok kimyasal madde ve prolaktin hormonu salınmaktadır. Cinsel tatmin (zevk) duygusunu ortaya çıkaran en büyük etkenin prolaktin hormonu olduğu bulunmuştur. Erkek fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda, cinsel tatmini ortaya çıkarmasının yanında prolaktin hormonunun ani yorgunluk hissi verdiği de gözlemlenmiştir. Ayrıca boşalma anında beyinden salınan oksitosin ve vasopressin kimyasalları melatonin hormonunun oluşumuna ön ayak olmaktadır. Melatonin bilindiği üzere biyolojik saatimizin düzenlenmesindeki en etkin hormondur.

Kadınlar bu yazıdan sonra oksitosin ve vasoporessin kimyasallarına karşı isyan bayraklarını çekmiştir muhtemelen. Fakat şu da belirtilmelidir ki boşalma anında salınan bu kimyasal maddeler eşler arasındaki bağlanma ve güven duygularını güçlendirici etkiye de sahiptirler.

Biyokimyasal ve hormonal sebeplerden ortaya çıkan, erkeklerin bu doğal davranışını inkâr etmeyip sorunu kabullenmek; her iki tarafın da mutluluğunu sağlayabilecek en akıllıca çözüm olacaktır. Sorunun doğal oluşumdan dolayı olduğunu bilmek, konuyu kişisel almamanızı sağlar umarım. Bırakın kocanız / erkek arkadaşınız sırtını dönsün yatsın, siz de kaşıklama pozisyonunda ona sarılıp uyuyun. Unutmayın erkeği bu anında fazla zorlamayın çünkü siz kadınlara göre duygusal olan bu yaklaşımlarınız o anda konudan kısa anlığına kaçma ihtiyacı içinde olan erkek için itici gelebilmektedir.

Vee.. Cem Yılmaz (iyi seyirler):


Kaynaklar:

ABC News
Only My Health
Science Line

Yorum Gönder