4.06.2012

Kalp Krizi ve Sıcak Su

Bu yazı sadece öğünlerden sonra sıcak su içme konusuna değil kalp krizi risklerine de değinmektedir.  Eğer yemeklerden sonra soğuk birşeyler içme alışkanlığınız varsa bu yazı size hitap ediyor demektir.  

Çinliler ve Japonlar yemeklerinden sonra soğuk su değil sıcak çay içerler. Yemek ardına çay içmek biz Türklerin de alışkanlığıdır. Fakat yapmayanlar için belirtelim: yemekten sonra soğuk bir şeyler içmek sizi rahatlatabilir fakat tükettiğiniz soğuk su katılaşarak yağlı bir madde haline döner ve  yavaş bir şekilde sindirilir. Bu asitli tepkime bozularak bağırsakta katı maddelerden daha hızlı bir şekilde emilir! Bir kısmı bağırsağa yapışır. Kısa bir süre sonra tamamen yağ haline döner ve kansere yol açar. 

Yemekten sonra sıcak su veya çorba içmek en iyisidir. 

Kalp krizi hakkında önemli birkaç bilgi: 

- Kalp krizi belirtisi her zaman sol kolun uyuşması değildir! Çenedeki şiddetli ağrıların da farkında olun. İlk göğüs ağrınız kalp krizi sırasında gerçekleşmez. Mide bulantısı ve şiddetli terleme de önemli kalp krizi belirtilerindendir. Kalp krizi geçiren insanların %60'ı uyurken ölür. Göğüsteki ağrılar sizi uykudan uyandırabilir. 

Lütfen dikkatli olun ve olanların farkına varın.

Kaynak: Hastane Cafe

Yorum Gönder