22.08.2016

Torrentz.eu Neden Açılmıyor?

Popüler online korsan torrent meta-arama motoru torrentz.eu (torrentz.me, torrentz.ch, torrentz.in ve  https versiyonu) çevrimdışı hâle alındı ve korsan içeriğe erişimi sağlayan arama özelliğini kullanıcılarına kapattı. 

5 Ağustos cuma günü gece 1 itibariyle (BST) torrentz kullanıcıları Reddit'te torrentz'le alakalı şikayetlerini postalamaya başladılar. Kullanıcılar torrentz.eu sayfasına erişebildiklerini ama websitesinin ana sayfasında karşılama mesajının "Torrentz, çok sayıdaki arama motorlarının sonuçlarını sunan, bedava, hızlı, ve güçlü meta-arama motoruYDU (Türkçe Çeviri: -Torrentz WAS a free, fast and powerful meta-search engine combining results from dozens of search engines.-)" olarak değiştirildiğini gördüler. Kullanıcıların torrentz sayfasına girdiklerinde karışlaştıkları diğer bir karşılama mesajı da "Torrentz sizi her zaman sevecektir. Uğurlar olsun. (Türkçe Çeviri: -Torrentz will always love you. Farewell.-) oldu. 

Teknik incelemerde bulunmuş olan IS IT DOWN RIGHT NOW web sitesinden yapılan açıklamada torrentz.eu sayfasının dünyadaki bütün kullanıcılara kapalı olduğunu bildirdi. 

2003 yılından bu yana online hizmet veren torrentz.eu'nun kapanma sebebi tam bilinmiyor. Diğer bir torrent arama motoru olan TorrentFreak'ten yapılan açıklamada torrentz.eu işletmecilerinden birisiyle görüştüklerini ve o kişinin bu hususta açıklama yapmamayı yeğlediğini belirttiler.

Torrentz.eu'nun kapatılma sebebinin 2012'de yaşanmış olan MegaUpload kapatma süreciyle aynı olduğu genel kanı arasında bulunuyor. MegaUpload yasal süreç sonrası kapatıldıktan sonra diğer birkaç rakip dosya paylaşım siteleri kendi rızalarıyla sitelerini kapatmışlardır. Tabiki nedeni kendilerinin akıbetlerinin de MegaUpload gibi olma korkusu.

Şu günlerde telif hakkı sahipleri, online korsancılık üzerindeki baskılarını arttırıyorlar. Geçtiğimiz Temmuz ayında Pirate Bay'ı popülerlikte geçmiş olan Kickass Torrents sitesi sahibi Artem Vaulin ABD Adalet Bakanlığı'nın kararıyla Polanya'da yakalandı. MegaUpload sitesinin yasal süreçle kapatılmasıyla takip eden diğer rakip firmaların kendi kendilerini kapatmalarının torrentz.eu için de geçerli olduğu kanısı hakim durumda. Torrentz.eu kullanıcılarının bu güçlü arama motorunu bizlere sunmuş olan torrentz.eu sahiplerinin ve işletmecilerinin Artem Vauline gibi hapsedilmelerini istemezler.

Kaynak:
IB Times UK
IsItDownRightNow
Reddit
TorrentFreak 

Yorum Gönder